Kronika

Kronika Apostolatu Modlitwy za Kapłanów “Margaretka”

 

Moja historia z Margaretkami zaczęła się w 2005 roku, gdy Rodzice utworzyli pierwszą siedmioosobową grupę, która modliła się w mojej intencji. To była “rodzinna Margaretka”. W roku 2007 zostałem skierowany przez Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza do pracy w charakterze wikariusza i kapelana szpitalnego w Makowie Podhalańskim. Tam wierni poprosili bym pojechał z nimi do Medjugoria, co za zgodą proboszcza uczyniłem. Jako podziękowanie założyli dla mnie Margaretkę. Na ich prośbę, od 2008 roku zacząłem prowadzić nabożeństwa, pielgrzymki i dni skupienia. Z biegiem lat przyjeżdżało na nie coraz więcej osób. Opiekę nad Margaretkami kontynuowałem jako wikariusz w parafii św. Bartłomieja w Morawicy oraz św. Mikołaja w Witanowicach, na której pracuję obecnie. O mojej działalności dowiedział się Ksiądz Kardynał i 16 października 2014 roku mianował mnie “opiekunem duchowym Apostolatu Margaretka w Archidiecezji Krakowskiej”.

Patronką Apostolatu Margaretka jest Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Jestem przekonany, że wszystko jest w Jej rękach. Dnia 10 października 2015 roku miał miejsce Dzień Skupienia w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Tam, jako opiekun, wraz z licznie zgromadzonymi Członkami Apostolatu (około 700 osób), z głębi naszych serc wypowiedzieliśmy “Akt Zawierzenia Apostolatu Margaretka Niepokalanemu Sercu Maryi”. Oto jego treść:

 

         Jezu Chryste w Najświętszym Sakramencie! Ja (wypowiedz swoje imię) stoję przed Twoim Obliczem, w obecności wszystkich Aniołów i Świętych, aby dokonać aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Twej Matki.

         Niepokalane Serce Maryi, w zjednoczeniu z Sercem Twego umiłowanego Syna Jezusa Chrystusa, Tobie zawierzam cały Apostolat Margaretka w Archidiecezji Krakowskiej i Polsce. Zawierzam siebie, wszystkich kapłanów objętych modlitwą oraz wszystkich członków. Całe nasze życie, plany i zamiary, pragnienia, trudności i cierpienia, dobra duchowe i doczesne, przeszłość, przyszłość i teraźniejszość, duszę i ciało, wolność i wolę. Wszystkie obszary naszego życia, nad którymi zły duch usiłuje panować oddaję pod panowanie Twojego Niepokalanego Serca i Jezusa Chrystusa, Jedynego Pana naszego. Proszę pokornie, zdepcz głowę szatana i zniwecz jego nikczemne plany ataku na kapłanów. 

         O Niepokalane Serce naszej Najczystszej Matki roztocz nad Apostolatem Margaretka swoje panowanie, rozporządzaj nami według zamysłów i planów Bożych. O Serce Nieskalane, naucz nas za Twoim przykładem unikać wszelkiego grzechu i niedoskonałości, które ranią Ciebie jak ostre kolce.

         Maryjo, Matko moja Najukochańsza. Pragnę pracować, modlić się i cierpieć, walczyć i umierać dla przyspieszenia nadejścia Królestwa Najświętszego Serca Jezusowego przez królowanie Twojego Niepokalanego Serca.

         O Niepokalane Serce Maryi uproś mi wszelkie łaski potrzebne do poznania i wypełnienia woli Twojego Syna.

         Przez Niepokalane Serce Maryi zawierzam siebie i Apostolat Margaretka Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Amen.

 

Na rozwój wydarzeń nie trzeba było długo czekać… Oto dalsza historia…

 

Warszawa 20.04.2016 – dekret ustanawiający Opiekuna Krajowego

Księża Biskupi zgromadzeni na 372 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r., powołali ks. dr Bogusława Nagel na Opiekuna Krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów “Margaretka”

 

28.04.2016

Konferencja o Margaretkach dla diakonów w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. 

 

15.05.2016 

Spotkanie w Witanowicach z przedstawicielami Centrum Apostolatu Margaretka z Warszawy. 

 

18.05.2016 

Wysłanie prośby o kontakt z osobą opiekującą się Margaretkami do wszystkich diecezji w Polsce.

 

19.05.2016 

Konferencja dla kleryków III, IV i V roku w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. 

 

11.06.2016

X Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Kalwarii Zebrzydowskiej

W tym roku było nas około 2.500 osób.

 

 

IMG_0184

 

O godz. 9.00 wyruszyliśmy z różańcem na ustach z pod bazyliki w stronę “Piłata”.

Nabożeństwo poprowadził Ks. Kanonik Jan Krzyżowski

– proboszcz parafii p.w. Świętego Stanisława BM w Kantorowicach.

 

IMG_0647

W tym roku było nas ponad 1000 osób, to w końcu X jubileuszowa Pielgrzymka 🙂

IMG_0745

Piękne jest to nasze Kalwaryjskie Sanktuarium. Powrót ostatnich pielgrzymów z drogi krzyżowej, reszta zapewne już na przerwie w klasztornej restauracji…

IMG_0767

Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił JE Ks. Bp Jan Szkodoń

 

25-28 maja 2017

Rekolekcje dla rodziców kapłanów w Wadowicach

 

Wszystkim uczestnikom rekolekcji dla rodziców kapłanów serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas, modlitwę i świadectwo życia. Do zobaczenia za rok 🙂

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Archidiecezja Krakowska Margaretkami wita nowego Ordynariusza!

W sobotę 28 stycznia 2017 roku odbył się uroczysty ingres Abp Marka Jędraszewskiego do katedry wawelskiej. Nowy Metropolita Krakowski otrzymał bukiet margaretek… Oto nasza delegacja…

W sobotę 21 stycznia delegacja młodzieży, która podjęła modlitwę w Apostolacie Margaretka, wręczyła Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi kosz margaretek.

W komentarzu do procesji z darami powiedziano:

Młodzież z Apostolatu Margaretka Archidiecezji Krakowskiej,
jako podziękowanie Jego Eminencji, składa w darze duchowe kwiaty,
czyli zobowiązania do modlitwy wielu Margaretek w intencji Księdza Kardynała.
 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦

 

Dnia 8 grudnia 2016 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację Kardynała Stanisława Dziwisza i mianował metropolitą krakowskim Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Bóg zapłać za Waszą obecność w dniu 8 października, na I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz Bożego Miłosierdzia. 

Polecamy relację: 

 


 

 A oto kilka zdjęć:

 

_pch4690

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy o godz. 9.00 w Sanktuarium Św. Jana Pawła II od katechezy ks. dr Dariusza Guziaka, którą wygłosił na bazie mozaik autorstwa o. Marko Rupnika._pch4705 

Oto jedna z najcenniejszych relikwii – poplamiona krwią sutanna św. Jana Pawła II,

którą miał na sobie podczas zamachu. 

 

_pch4741

Zgromadzeni wokół relikwii Papieża, zawierzyliśmy samych siebie, kapłanów

i cały Apostolat Margaretka w Polsce, opiece św. Jana Pawła II.

 

_pch4770

Prowadzeni przez Jana Pawła II, w procesji różańcowej przeszliśmy do Sanktuarium

Bożego Miłosierdzia.

 

_pch4825

Po konferencji uczestniczyliśmy w sprawowanej pod przewodnictwem

JE ks. bp Jana Zająca mszy świętej. 

 

_pch4858

W Łagiewnikach zgromadziło się ponad 2000 osób modlących się w Margaretkach. 

 

_pch4889

Było także dziewięćdziesięciu kapłanów…

 

img_1980

Serdeczne podziękowanie dla tych, którzy przybyli z dalekiej północy 🙂

Byli obecni przedstawiciele z 18 diecezji w Polsce.

 

Z okazji naszej pielgrzymki otrzymaliśmy wyjątkowy list!!!

List napisany przez panią prof. Louise Ward – założycielkę Apostolatu – do uczestników I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Kanada 08.10.2016

Drodzy przyjaciele,

Czy wiecie, że Duch Pana jest obecny i działa w swoim Kościele! A wasza obecność tu dzisiaj jest jednym z wielu jego najpiękniejszych cudów! Ten cud to Wy, naród wybrany, który w ciszy pracuje w dziele, które jest bardzo ważne dla naszego Pana i Zbawiciela.

Wiecie, że Jezus zatrzymywał się chętnie w Betanii, aby odnowić swoją duszę dzieląc się z przyjaciółmi, których bardzo kochał. Jest to jeden z najbardziej wzruszających aspektów Jego przejścia między nami.

Zdajecie sobie sprawę jak wielu księży żyje w samotności. Po całodziennej pracy ksiądz wraca do swojego pokoju, wieczorem i tam nie ma nikogo, by go serdecznie przywitać. Oczywiście, kapłan wybrał dobrowolnie te trudna drogę, ale pozostawanie w samotność może, po pewnym czasie, stać się  dla niego bardzo ciężkim brzemieniem!

Ważne jest, aby zrozumieć, że choć zaangażowany w służbie Bożej, kapłan pozostaje jednak człowiekiem jak my, istotą, która według słów samego Boga, nie jest dobrze by była samemu.

W konsekwencji, bylibyśmy niesprawiedliwi, gdybyśmy zapomnieli, że ta ciągła kapłańska ofiara, nie jest rzeczą normalna dla serca ludzkiego. Dlatego warto o tym pamiętać, kiedy czujemy się pociągnięci do pomocy sługom Pana.

Jednym z najtrudniejszych momentów w życiu naszego Zbawiciela był ten, gdy po kazaniu na Górze na temat Chleba Życia widział ludzi odchodzących od Niego i mówiących: Trudna jest ta mowa, któż jej może słuchać? (J6,60). Potem zwrócił się do dwunastu, którzy byli z Nim: Czy wy tez chcecie odejść? (J6,67)

Należy zauważyć, ze dokładnie w chwili, kiedy przekazuje nam to co najcenniejsza, czyli Chleb Życia,  pozostaje w najgłębszej samotności.

Podobnie, później Paweł, uwięziony w Rzymie, napisał do Tymoteusza: Wszyscy mnie opuścili, tylko Łukasz jest ze mną (2 Tm 4, 11). Uczeń, jak jego Mistrz, cierpiał pozostając sam w ciemnościach więzienia rzymskiego bez odwiedzin tych, których on sam często odwiedzał (…).

Jak kiedyś, tak i dzisiaj samotność jest wpisana w życie pracowników Dobrej Nowiny. Aby  być bardziej wrażliwy na ten wymiar samotności kapłana, my musimy trwać w głębokiej jedności ze Zbawicielem (…).

Pytam, czy wasza wspaniała krucjata, która was zjednoczyła tutaj, nie jest dziełem Ducha świętego?

(…) Jak to by było wspaniale, żeby nasz świat  zrozumiał, że jest Ktoś kto wysłuchuje, wysłuchuje naszego cichego krzyku modlitwy w intencji kapłanów. 

Luise Ward

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ 

 

“Margaretka dla Papieża” Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w modlitwę  za Ojca Świętego Franciszka i z okazji jego przyjazdu do Krakowa podarowali duchowe kwiatki!

Oto podziękowanie, które otrzymaliśmy z Watykanu 🙂

 

podziekowanie-papieza

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ 

 

14. 10. 2017 

II Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Nasze spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem ku czci św. Jana Pawła II w Sanktuarium na “Białych Morzach”. Pielgrzymowi Świata powierzaliśmy Apostolat Modlitwy za Kapłanów, prosząc o rozwój ruchu w całej Europie.

Następnie z różańcem na ustach udaliśmy się procesyjnie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

 Przygotowaniem do Eucharystii była konferencja, w której kapłan zachęcał, by członkowie Margaretek byli “iskrą”, która wokół rozpala “ogień modlitwy za kapłanów”.

Podczas całej pielgrzymki śpiewająco modliła się z nami schola z parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach

Po Mszy świętej JE ks. bp Jan Zając poświęcił nowy sztandar Krajowego Duszpasterstwa Apostolatu Modlitwy za Kapłanów “Margaretka”

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦

*  *  *  *  *  *  * 

Serdecznie dziękujemy za udział w XIV Pielgrzymce Apostolatu Margaretka do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbyła się w sobotę 13 czerwca 2020.

Pomimo pandemii było nas około 500 osób 🙂  Nie licząc osób, które łączyły się przez internet. 

Piękną drogę krzyżową przygotowała i prowadziła pani Jadwiga z Kalisza wraz z ks. Łukaszem.

Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Biskup Jan Zając.

Życzenia i kwiaty wręczyła Pani koordynator Małgorzata Kuś, wraz z mężem Marianem.

Nie mogło też zabraknąć nowej margaretki.

*  *  *  *  *  *  * 

Bóg zapłać za liczny udział w IV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach!

Wraz z Jego Eminencją Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem modliło się około 5.000 osób oraz ponad 50 kapłanów.

Otrzymaliśmy bezcenny dar relikwii krwi Świętego Papieża.
Bóg zapłać za obecność i wspólną modlitwę!